SCENARIUSZ

ETAP PIERWSZY - spotkanie
ETAP DRUGI - szkolenia
ETAP TRZECI - poszukiwania
ETAP CZWARTY - podsumowanie, nagrody

Podzieleni na trzy grupy, uczestnicy wybierają spośród siebie dowódcę grupy. Otrzymują pełnoletniego opiekuna (wymóg prawny) i rozwiązują pierwszą zagadkę, której efekt decyduje o kolejności startu. Grupy idą indywidualnymi ścieżkami, od listu do zagadki, od informatora do książki. Część zadań wykonują w budynku, po niektóre zaś informacje muszą pójść w nieczęsto odwiedzane rejony. List w parku? Oczywiście. informacja telefoniczna? Oczywiście. Przesyłka na cmentarzu? Zdarza się. Polecenia i wskazówki często bywają zaszyfrowane, zadania zaś logiczne, literackie, fizyczne... Ale mimo sporych odległości do przejścia, jest to wyścig mózgów, nie mięśni!

Zanim detektywi wyruszą na poszukiwania skarbu, przejdą szybki kurs łamania kodów, szyfrowania, zapamiętywania szczegółów i ulubiony - samoobrony dla detektywów. Cały panel szkoleniowy trwa około półtorej godziny, jest dopasowany do percepcji uczestników i oczywiście absolutnie bezpieczny. szkolenie samoobrony obejmuje wychwyty i techniki uwalniania oraz teorię unikania zagrożeń i reagowania w sytuacjach krytycznych. Ten etap działań kończy się kolacją – w formie kateringu lub własnych kanapek. 

Całość rozpoczyna prezentacja "Detektyw z plecakiem" – opowieść o śledztwach prowadzonych przez Krzysztofa Petka na trzech kontynentach. Godzinna opowieść powiedzie przez zakątki Europy do Azji, na Syberię i Daleki Wschód, by podnieść temperaturę o sto stopni i rzucić uczestników nad Amazonkę, między Indian Peru i Brazylii. opowieść ma pokazać, że śledztwo to poszukiwanie prawdy, także kulturowej, niekoniecznie tropienie złoczyńców z lupą i pistoletem. Ale i tu trzeba wykazać hart ducha i ciała. 

Pełen zagadek, krzyżówek, rozdroży, listów i schowków scenariusz zostanie dopasowany do miejsca, czasu, lokalnych historii i wieku uczestników. Generalnie jednak cała zabawa w detektywów zasadzać się będzie na czterech etapach:

Po ostatnia zagadkę uczestnicy przychodzą do sztabu akcji. Tutaj muszą się zmierzyć z bezwzględnym wyzwaniem. Nawet, jeśli najszybciej pokonali swoją ścieżkę, podanie błędnej odpowiedzi wyeliminuje ich z gry. Jeśli jednak dojdą do prawidłowego, logicznego rozwiązania, otrzymają ostateczną wskazówkę, prowadząca do ukrytego skarbu. jego odnalezienie i przyniesienie do biblioteki/szkoły kończy zasadniczą grę. Zwycięzcy zostają nagrodzeni, prowadzący prowadza dyskusję o samej grze a kto nie będzie śpiący, może posłuchać jeszcze opowieści o przygodach...