top of page

Krzysztof Petek rozwiewa wątpliwości: 

NOC DETEKTYWÓW ONLINE pozwoli na udział w ekscytujących śledztwie i poszukiwaniu skarbów wszystkim czytelnikom, którzy na kilka godzin będą mogli usiąść przy komputerze podłączonych do Internetu. Można oczywiście udostępnić komputery biblioteczne, mogą jednak działać, nie wychodząc z domu. 

Jak dotąd, całą akcję od początku poprowadzi Krzysztof Petek. 

Organizator (biblioteka, szkoła) wcześniej podzieli detektywów na trzy grupy (do 10 osób). Grupy wybiorą dowódców. każdy uczestnik przygotuje sobie notatnik i długopis - nie wszystko da się zrobić na ekranie! 

011hhh_edited.jpg
chest-1293748_1280.png
online7.jpg
ETAP CZWARTY - podsumowanie, nagrody

Po odnalezieniu skarbu prowadzący prezentuje go online, rozmawia z uczestnikami, omawia przebieg gry, podsumowuje ich zmagania. Dowódcy grup oceniają zaangażowanie uczestników, każdy zresztą może się wypowiedzieć i ocenić akcję. Zwycięzcy zostają nagrodzeni (książki z dedykacjami posłane zostaną do organizatora), oddają głos nadzorującej akcję pani bibliotekarce czy panu dyrektorowi – i wszyscy dają sobie jeszcze czas na swobodną rozmowę o akcji, o podróżach, książkach, wyprawach dla młodzieży i czymkolwiek innym. 

Działania kończą się około północy. 

Zleceniodawca (biblioteka, szkoła) nie musi instalować żadnego oprogramowania. Jedyny wymóg techniczny to posiadanie komputera z kamerą lub smartfona (iPhona). 

nadzorem nad całością akcji zajmuje się prowadzący i jego współpracownicy. 

NOC DETEKTYWÓW

ONLINE

ETAP PIERWSZY - spotkanie
ETAP DRUGI - szkolenia
ETAP TRZECI - poszukiwania

trzy grupy detektywów otrzymują swoje kryptonimy i rozwiązują pierwszą zagadkę, której efektem będzie klucz do specjalnej strony internetowej. Członkowie każdej grupy idą indywidualnymi ścieżkami, od listu ukrytego na stronie internetowej do zagadki, opowiedzianej na filmie na YouTube. Od informatora, do którego trzeba zadzwonić, do książki, stojącej na wirtualnej półce. Zadania wykonują, siedząc przy komputerze, ale po niektóre informacje muszą wyskoczyć w najdalsze regiony globu, ba! - Galaktyki! Listy znajdą wirtualnie i w swoim miejskim parku i na przystani nad Rio Negro. Na ciemnym cmentarzu i w podziemiach zamku. Zdarzy się, że polecenia i wskazówki będą zaszyfrowane, zadania zaś logiczne, literackie, fizyczne... Grupa będzie musiała kontaktować się stale między sobą, ale i z prowadzącym. Bo to wyścig mózgów, nie mięśni! Organizator będzie też miał stale podgląd do tego, co się dzieje przy komputerach każdej z grup i oczywiście – z prowadzącym. 

Ostatnim krokiem poszukiwań będzie wspólne odkrycie skarbu. Krzysztof Petek wejdzie z kamerą w miejsce, które odkryli detektywi, i odnajdzie skarb według ich wskazówek. Cały film będzie można oglądać na bieżąco. 

Działanie wirtualne nie pozwoli na poprowadzenie szkolenia samoobrony dla detektywów. Zamiast tego autor wskaże młodym śledczym, jak poszukiwać informacji w sieci, jak zbadać, skąd ktoś pisze do nas mail, gdzie znaleźć dane, które pomogą w pokonaniu przeszkód podczas poszukiwania skarbów. 

Całość rozpoczyna sprawdzenie łączności, przywitaniem i prezentacją "Detektyw z plecakiem" – opowieścią o śledztwach prowadzonych przez Krzysztofa Petka na trzech kontynentach. Prezentacja powiedzie przez zakątki Europy do Azji, na Syberię i Daleki Wschód, by podnieść temperaturę o sto stopni i rzucić uczestników nad Amazonkę, między Indian Peru i Brazylii. Opowieść ma pokazać, że śledztwo to poszukiwanie prawdy, także kulturowej, niekoniecznie tropienie złoczyńców z lupą i pistoletem. Ale i tu trzeba wykazać hart ducha i ciała. Dodatkowo – śledztwo online będzie wiodło młodych detektywów także i w te zakątki. 

Warunki izolacji wymusiły na nas działania zdalne, choć nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu pisarza z czytelnikiem. Ponieważ jednak wszystkie Noce detektywów w pierwszej połowie roku 2020 musiały zostać odwołane, proponujemy poprowadzenie ich w nowej formule, która dla młodych ludziom na pewno nie będzie dziwna czy "nie do przyjęcia". 

STRONA TECHNICZNA
bottom of page